لوگو


مطالب برتر


  تبلیغات

  لینک دوستان

  آرشیو

  نظرسنجی

  dle ّàلëîيû
  نظرشما در مورد سیستم؟

  آمار

  1-بلوک های پاستوریزه شده بذر خورده  و آماده  را در کنار یکدیگر قرار دهید و نایلون سطح روی بلوک ها را بریده و بردارید ولی در قسمت های کناری برش کمتری داده شود تا هنگام خاکدهی لبه های کمپوست به صورت یکنواخت خاکدهی گردد و با چند بلوک اضافی فضای خالی بین بلوکها را پر کنید تا همه سطح کمپوست به طور کامل کوبیده و صاف گردد. در هر متر مربع یکصد کیلو کمپوست استاندارد خواهد بود. سپس روی کل بستر را با پلاستیک یا روزنامه  بپوشانید و در تابستان روزنامه را مرطوب نگهدارید و تامین دمای 25-26 درجه سانتی گراد و رطوبت 90% شرایط مناسب برای رشد  میسیلیوم خواهد بود و این شرایط در تمام طبقات یکسان شود تا دوره اسپان ران که پانزده روز خواهد بود به پایان رسیده سپس روزنامه یا نایلون سطح را جمع آوری نموده و چنانچه در سطح کمپوست کمی خیس یا قطرات آب باشد با هوا دهی سطح کمپوست را خشک نمائید.


  پرورش قارچ با استفاده از کمپوست بلوک پاستوریزه و بذر خورده

   

  روش استفاده از خاک پوششی پاستوریزه شده

  ابتدا مقدار خاکی که برای مصرف نیاز دارید را در یک محیط بهداشتی روی هم بریزید و با آب تمیز مخلوط نموده تا اشباع گردد. بعد روی آن را زیر و رو نموده تا کاملا رطوبت خاک یکنواخت شده و بتوانید روی بستر به قطر 4 سانتیمتر بصورت دانه بندی خاکدهی کنید.
  پرورش قارچ با استفاده از کمپوست بلوک پاستوریزه و بذر خورده 
   
  2-اکنون  با خاک پاستوریزه مخصوص سطح بلوک ها را به قطر چها تا چهارو نیم سانت بپوشانیدسعی کنید طوری خاک را پهن کنید که فندقی شکل بماند و مجددا روی سطح خاکدهی شده را با نایلون یا روزنامه بپوشانید دقت کنید سطح خاک کوبیده نشود و به صورت دانه بندی باشد و دمای کمپوست 25-26 درجه سانتی گراد نگهداری شود. بعد از روز سوم خاکدهی شروع به آبیاری کنیدهر روز نایلون را جمع نموده و به ازای هر متر مربع یک لیتر آب اسپری کنید و مجددا نایلون را بپوشانید تا بعد از روز هفتم مشاهده می کنید در بعضی نقاط که ارتفاع خاک کمتر بوده است ریسه ها نمایان شده اند تا روز نهم یا دهم حدودا شصت تا هفتاد درصد سطح بلوک ها یا بستر کشت سفید می شوند.

  پرورش قارچ با استفاده از کمپوست بلوک پاستوریزه و بذر خورده

  3-در این مرحله باید با هوا دهی دمای کمپوست بلوکها را (در مدت حداقل 48 ساعت) از 26 درجه به 18-19 درجه به مرور کاهش دهید رطوبت 92% و اکسیژن کافی و مراقبت تاثیر بسزایی در محصول دهی دارداکنون باید آبیاری قطع گردد و تا زمانیکه قارچ ها نخودی شدندآبیاری نشود. بعد از آنکه قارچ ها کمی رشد کردند هر روز مثل روز های قبل (یک لیتر در متر مربع) آبیاری کنید تا موقع برداشت اول مجددا قارچهای ریز شروع به رشد می کنند و کم کم  برداشت دوم شروع می شود بعد از  برداشت دوم به مرور میزان قارچ دهی کمتر می شود تا دوره قارچ دهی 21 روز کامل شود سپس تمام بلوک ها را خارج کرده و محیط را کاملا شستشو داده و ضد عفونی نموده و برای دوره جدید آماده نمائید.

   

   

  پرورش قارچ با استفاده از کمپوست بلوک پاستوریزه و بذر خورده

   

   

   تذکرات:

  الف) اگر دمای کمپوست تا 25 روز اول (ریسه دوانی در کمپوست و در خاک) شروع به بالا رفتن کرد و از مرز 28 درجه گذشت سطح کمپوست که کاملا پوشیده شده چه با نایلون و یا با روزنامه را پوشیده نگه داشته دستگاه هوا ساز را روشن کنید تا با ورود هوای سرد دما به 25 درجه تقلیل یابد و سپس هوا را قطع کنید.

  ب) در هنگام مرطوب نمودن روزنامه سعی شود بیش از اندازه آبپاشی نشود که آب به کمپوست نفوذ کند.

  پ)هنگام هوا دهی برای پائین آوردن دما سعی کنید دو یا سه روز طول بکشد که دما به 18 درجه برسد

  ت) برای تامین رطوبت محیط می توانید دیواره و کف سالن را آبپاشی نموده یا از دستگاه رطوبت زن استفاده کنید

  ٍ9 قارچ ها را طوری برداشت نمائید که به قارچهای مجاور صدمه وارد نیاید و بهتر است کلاهک قارچ را با دو انگشتبگیرید و کمی به پایین فشار دهید و حدود چهل و پنج درجه بچرخانید و دقت کافی بنمائید که سطح بستر  را شخم نزنید تا برداشت بعدی خوبی داشته باشید.

   

  آزمایشگاه تولید بذر

   

  پرورش قارچ با استفاده از کمپوست بلوک پاستوریزه و بذر خورده

   

   

  پرورش قارچ با استفاده از کمپوست بلوک پاستوریزه و بذر خورده

   

  سالن بذر زنی

   

   

  پرورش قارچ با استفاده از کمپوست بلوک پاستوریزه و بذر خورده

   دفتر فروش همدان

  09184110939

  08132523209 

  دفتر فروش تهران 

  09126894782

   

  موضوع: پرورش قارچ در منزل
  نظرات: 0